EURÓPAI MAGYAR TANNYELVŰ ÁLTALÁNOS ISKOLÁK NEMZETKÖZI MATEMATIKAVERSENYE

Kedves versenyző diákok, tisztelt pedagógusok!
Ady Endre szavaival köszöntelek titeket a VII. Magyar Nemzetközi Matematikaversenyen.
“Akarom, mert ez bús merészség,
Akarom, mert világ csodája:
Valaki az Értől indul el
S befut a szent, nagy Oceánba.” Ady Endre
Mindannyian kicsi Érként kezditek utatokat, aztán az idő elteltével, tudással, ismeretekkel, tapasztalatokkal gyarapodva folyókká növekedtek. Az út során megtapasztaljátok az akadályok, nehézségek, valamint sikerek és örömök együttesét, mindezek szerepet játszanak abban, hogy az önerőből elért apró, majd nagyobb sikerek életutatok állomásainak legértékesebb momentumai legyenek.
Legyen ez a verseny számotokra lehetőség, kihívás, élmény, amely a mindennapjaitokat színesíti és ékesíti. Dolgozzatok most azért, hogy az az Ér, amely bennetek lakik, először folyóvá, majd Óceánná növekedjék, ennek eléréséhez mindenki számára lehetőség nyílik ezen a megmérettetésen.
Sok sikert kívánok mindannyiótoknak!
Kallós Zoltán,
államtitkár
„A természet nagy könyve a matematika nyelvén íródott.”
-Galileo Galilei-
Minden évben az Oktatási és Kutatási Minisztérium tanulmányi versenyeket szervez, olyan széles körű megmérettetéseket, amelyek, a versenyszellem jegyében, a legtehetségesebb tanulókat gyűjtik össze különböző tudományterületekről. Ezek a versenyek már generációk tudatában élnek, és hosszú, kitartó munkát koronáznak meg, ösztönözve a kiemelkedésre való törekvést, versenyszellemet és sportszerűséget teremtve, mindenkiben felébresztve a vágyat, hogy a legjobb legyen. Egy versengő, dinamikus és kihívást jelentő oktatási környezetben a tanulmányi teljesítmény a romániai oktatási rendszer valóságát tükrözi.
Megtiszteltetés Maros megye és a Maros Megyei Tanfelügyelőség számára, hogy 2025. május 1. és 4. között Marosvásárhely adhat otthont az Európai Magyar Tannyelvű Általános Iskolák Nemzetközi Matematikaversenyének – egy rangos rendezvénynek, ahol a tanulók a természettudományos tehetség és kompetencia mércéjét hivatottak megmutatni. Nagyszabású rendezvényként az öt országból érkező diákok és tanárok részvétele újra kihívást jelent számunkra: szervezőkészségről, vendégszeretetről és szakmaiságról kell tanúbizonyságot tennünk, követve Püthagorasz gondolatát: „A világon minden számokból áll!”
A matematika a tudományok, az innováció és az elemző gondolkodás alapja. Ezért tudjuk, hogy az a közös erőfeszítés, amelyet ti – diákok, tanárok és szülők – valódi csapatként végeztek, azt szolgálja, hogy az oktatás elsődleges szerephez jusson. Egy olyan nevelésről van szó, amely irányt mutat a tudományos ismeretek és információk felé, miközben olyan gondolkodási eszközöket kínál, amelyek elősegítik a tudás elmélyítését és a személyes fejlődést.
Köszönetünket fejezzük ki partnereinknek, valamint azon tanároknak, akik a házigazda szerepét vállalva irányítják meghívottainkat, és lehetőséget biztosítanak számukra, hogy megismerjék városunk turisztikai és kulturális értékeit – egy olyan helyet, ahol a múlt évről évre él, és a jelen bizalommal építi a jövőt.
Szeretettel várunk mindenkit erre az ünnepségre, ahol az alkotóképesség, a kitartás és a matematikai gondolkodás kifinomultsága lesz az igazi győztes!
Kívánjuk, hogy Romániában, az ország szívében elhelyezkedő városban eltöltött idő, örömteli, szellemi élményekben és eredményekben gazdag legyen!

prof. Paula-Maria DĂRĂBAN
Főtanfelügyelő asszony

Tisztelt vendégek, kedves diákok, tanárok, szervezők!
Nagy megtiszteltetés számomra, hogy köszönthetem Önöket Marosvásárhelyen, a magyar nyelvű általános iskolások számára rendezett nemzetközi matematika verseny alkalmával – a Kárpát-medence szívében, ahol a tudás és az anyanyelv újra és újra hidakat épít határokon át.
Földrajz–történelem szakosként őszintén be kell vallanom, a matematika számomra mindig is egy kicsit idegen földrajzi táj volt – szép, de nehezen járható. Éppen ezért nézek fel mindazokra, akik ebben a világban otthonosan mozognak. A matematika több, mint számok és képletek halmaza – logika, következetesség, kitartás, és talán legfőképp: rend az ismeretlenben. Olyan alapokat ad, amelyeket nemcsak a tudományban, hanem az élet mindennapi döntéseiben is felhasználhatunk.
Ez a verseny nemcsak a kiválóság megmérettetése, hanem közös kultúránk és értékeink ünnepe is. Egy térségből jöttetek – Erdélyből, Felvidékről, Délvidékről, Kárpátaljáról, az anyaországból –, és most együtt vagytok itt, hogy megmutassátok, milyen erő rejlik a közös tudásban. Bízom benne, hogy ezek a napok nemcsak versengésről, hanem barátságról, élményekről és inspirációról is szólnak majd.
Mindenkinek tiszta fejjel, éles logikával és nyitott szívvel teli versenyt kívánok – és ne feledjétek: a számok mögött mindig ott van az ember!
Antal Levente-Mihály
főtanfelügyelő-helyettes
Tisztelt Olvasó, Kedves Versenyzők!
Ha megkérdeznélek, hogy mennyire gondoljátok hasznosnak korunk világában a matematikát, bizonyosan kevesen lennének, akik csak úgy legyintenének, hogy „nem igazán fontos”, „ez is csak egy olyan tantárgy, amelyet az iskola után nem igazán fogunk a hétköznapokban használni”, és valószínű még folytathatnám a manapság annyira elterjedt nézeteket. Ilyet már láttunk, hallottunk, de ha mellé odaképzeljük, hogy mit is adott a matematika, mint tudomány a jelenkori világunknak, vajon egyáltalán létezne-e ez a műszaki technológiára alapozó világunk, akkor a válaszunk egyértelmű lenne, nem. Pedig volt idő, amikor a matematikával foglakozók annak csupán a szépségét hangsúlyozták. Sőt az egykori Cambridge egyetemen tanuló hallgatók viccesen pohárköszöntőt is feljegyeztek erről: „Emelem poharam az empirikus törvényekre, talán találunk egy matematikai elméletet, amely megmagyarázza ezeket”.
Viszonylag hosszú idő kellett elteljen, amíg Willard J. Gibbs – amerikai tudós, aki a kémia, statisztikus fizika illetve a matematika terén is maradandót alkotott – elsőként fogalmazta meg, hogy a „matematika egy nyelv”, egy olyan nyelv, amely kultúrától, neveltetéstől függetlenül kapcsolatot teremt. Sőt jelenkori világunk legdivatosabb eredménye a mesterséges intelligencia sem létezne nélküle. Mert igaz, hogy ennek kezdetei – azaz a neuronhálók felfedezése – több mint hatvan évre tekint vissza, de mindaddig, amíg nem sikerült matematikailag is bizonyítani a kettőnél több rétegű neuronhálók univerzális közelítésének tételét (Hornik és társai 1989), valamint a tetszőleges mélységű neuronhálók univerzális közelítését (Lu illetve Hanin és társai 2017 valamint 2018) addig nem beszélhetünk a mesterséges intelligenciának arról az áttöréséről, amit napjainkban tapasztalhatunk.

És ez a világ számotokra is nyitott. Az erre való felkészülésbe pedig belefér a verseny, belefér az a környezet, az a hangulat, és egy kis álom is, ahol most igazából megmutathatjátok, azt a tudást, amivel egy új világot lehet építeni, esetleg szerényebben gondolkodva csak meghódítani a jelenlegit. Mert vajon mikor van ennek itt az ideje, ha nem most, ha nem most a pályátok kezdetén. Persze, lehet visszafogottabban is fogalmazni, de a lehetőség az igen, az bizony bennetek van. De csak akkor, ha elkötelezettek és ennek megfelelően kitartóak vagytok. És remélem, hogy évek múltán is megmarad bennetek egy kis fiatalos kíváncsiság, egy kis nosztalgia, arról, hogy milyen volt a versenyek hangulata, miért is határozza meg ez annyira a jövőtöket. Mert állítom, hogy majdnem minden sikeres ember visszaemlékezéseiben az iskolája, a tanárai meghatározó helyen vannak.
És ne feledjétek, merjetek gondolkodni, merjetek merészet álmodni, mert aki nem ezt teszi, az bizonyosan lemarad ezekről a lehetőségekről. Sok sikert kívánok.
Dr. Dávid László, professzor, a Sapientia volt rektora
OLIMPIADA INTERNAȚIONALĂ DE MATEMATICĂ PENTRU GIMNAZIILE MAGHIARE DIN EUROPA
„Matematica este limba cu care Dumnezeu a scris universul.”
(Galileo Galilei)

Inspector școlar general,
prof. Paula-Maria DĂRĂBAN
Ca în fiecare an, Ministerul Educaţiei și Cercetării organizează olimpiadele şcolare, concursuri de masă ce reunesc în întrecere pe cei mai înzestraţi elevi în toate domeniile. Intrate în conştiinţa generaţiilor, olimpiadele şcolare constituie încununarea unei activităţi îndelungate, perseverente, ele creând starea de competiţie, de emulaţie şi fair-play, stimulând fiecăruia dorinţa de a fi cel mai bun. Într-un sistem competitiv, dinamic și provocator, performanțele școlare reprezintă o realitate a învățământului românesc.
Este un context onorant pentru județul Mureș, pentru Inspectoratul Școlar Județean Mureș să găzduiască, în perioada 1-4 mai 2025, în municipiul Târgu-Mureș, Olimpiada Internațională de Matematică pentru gimnaziile maghiare din Europa, manifestare prestigioasă în care elevii sunt chemați să dea măsura talentului şi a cunoştinţelor în științele exacte. Configurat ca un eveniment de anvergură, participarea elevilor și a profesorilor din 5 țări la această competiție internațională ne provoacă, din nou, să dovedim spirit organizatoric, ospitalitate, profesionalism, fiind fideli aserțiunii lui Pitagora: „Totul este număr!”
Matematica stă la baza tuturor științelor, a inovației și a dezvoltării gândirii analitice. De aceea, știm că efortul pe care îl depuneți împreună ca o reală echipă – elevi, profesori și părinți – face ca educația să primeze. O educație pentru viitor care oferă, în primul rând, cunoaștere în cheie de lectură științifică, informații, dar și instrumente ale gândirii care facilitează descoperirea și autodepășirea.
Mulțumim partenerilor, precum şi profesorilor care şi-au asumat rolul de gazde pentru oaspeţii noştri, pentru a-i ghida şi a le dezvălui frumusețea turistică și culturală a orașului nostru, unde trecutul e viu, iar prezentul se alcătuieşte cu încredere în viitor.
Vă așteptăm cu drag la această sărbătoare în care etalarea creativității, a perseverenței și suplețea gândirii matematice vor fi adevărații câștigători!
Vă dorim ca șederea în România, în orașul din inima țării să vă prilejuiască momente de încântare, de bucurie a spiritului, de împlinire!