Már 17 éve a Bolyai Farkas Elméleti Líceum, a Református Kollégium-Bolyai Farkas Líceum Öregdiákok Baráti Köre valamint a Református Kollégium közös rendezvényeként ünnepelhetjük e jeles napot.
Iskolánk díszterme, a Bolyai János-terem zsúfolásig megtelt ünneplőkkel: emlékező meghívottakkal, tanárokkal, diákokkal, öregdiákokkal és érdeklődő marosvásárhelyiekkel. Sajnos ebben az évben a sajtó képviselői elmaradtak.
A műsorvezető, Császár Mónika a Bolyai Farkas Elméleti Líceum XI. C osztályos tanulója, miután megköszönte Szilágyi Mihálynak, a Református Kollégium tanárának a rendezvényünket indító orgonamuzsikáját, Bolyai János gondolatával – „ Azzá leszünk, amit tudunk, addig megyünk előre, amíg a tudásunk ezt megengedi.” – indította útjára emlékműsorunkat.
Elsőként felkérte a Bolyai Farkas Elméleti Líceum igazgatóját, Mátéfi Istvánt, hogy köszöntse rendezvényünket.
Ezt követte a Református Kollégium igazgatójának, Benedek Zsoltnak köszöntő beszéde.
Majd ünnepi beszédet mondott Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusának konzulja, Kőrösi Viktor Dávid úr.
A következő felszólaló a Baráti Kör elnöke, Kirsch Attila tisztelettel köszöntötte a tiszteletbeli meghívottakat, iskoláink igazgatóit, az Öregdiákok vezetőségi tanácstagjait és az öregdiákokat, líceumunk és kollégiumunk tanárait, diákjait.
Beszédében a következőket mondta. „Köszönöm, hogy jelenlétükkel, jelenlétetekkel 215 év távlatában, ma december 15-én Bolyai János születésnapján kegyelet teljes főhajtással közösen tudunk emlékezni. Újból megünnepeljük a világhírű tudóst, aki a nem-euklideszi geometria megalapítójaként utat nyitott a 20. századi űrkutatások felé, és közösen érezhetjük azt a szellemiséget is, amit Bolyai János jelentett és jelent iskolánknak, Marosvásárhelynek, Erdélynek és az egyetemes tudomány számára.
A két világhírű matematikus: Bolyai Farkas és Bolyai János munkásságával megszentelte ezt a helyet, a mindenkori MI ISKOLÁNKAT.”
Majd így folytatta beszédét: „Ma… a végtelen idő hármas dimenziójában gondolkodva szeretnénk megidézni a Múltat, a Jelent és Jövendőt…
Itt és most a Múlt és Jelen metszésvonalában közösen érezhetjük, éreznünk kell hogyan lengi be a Bolyaiak szellemisége ezt a hajlékot, mely az erdélyi kultúrának 460 éves szentélye. És most a jövő felé tekintünk azzal a meggyőződéssel, hogy a jelen ifjúsága, az iskolánk padjaiban ülő diákság tudása, akaratereje, helytállása jelenti iskolánk, nemzetünk és Jövőnk garanciáját.
Kedves Diákok, kitartásra bíztatunk benneteket, hogy szorgalmatokkal, munkátokkal, kiemelkedő eredményeitekkel – akárcsak eddig – bizonyítsátok, hogy iskolátok, iskoláink a Marosvásárhelyi Bolyai Farkas Líceum és a Református Kollégium a kultúra, a civilizáció és humánus gondolkodás etalonja.”
Végezetül ezt mondta: „Köszönöm iskoláink vezetőinek, diákjainak, akik a mai emlékünnepség szervezésében és az ünnepi műsorban részt vállaltak, valamint azoknak is, akik jelenlétükkel bizonyították érdeklődésüket a nagy tudós és kulturális hagyományaink iránt. Köszönettel tartozom Baráti Körünk Vezetőségének, kiemelve dr. Weszely Tibort, Buksa Éva-Máriát, Tőkés Béla professzort és Magos Györgyöt.”
„Kellemes kikapcsolódást, áldott karácsonyi ünnepeket és sikerekben gazdag, boldog új esztendőt kívánok mindenkinek!”- zárta beszédét Kirsch Attila.
Ezután ünnepi tisztelgésünkre készült kulturális program következett, melyet a Bolyai Farkas Elméleti Líceum diákjai mutattak be.
Az első műsorszám volt a Bolyai Farkas Líceum kórusának előadásában Beethoven Örömódája, majd a Bolyai Líceum indulója – Kovács András zenéje.
Ezt követte Páskándi Géza Bolyai utolsó előtti meditációja című verse Ábrahám Tekla előadásában.
Hamar Márk Botond elszavalta A párhuzamosok másik felén című versét.
A versmondók sorát Kelemen Brigitta zárta Babits Mihály Bolyai című szonettjével.
Dr. Weszely Tibor Bolyai-kutató előadást tartott Bolyai János portréinak történetéről.
Érdekes és tanulságos tudományos értekezést és pps-t mutatott be iskolánk névadásáról: Ranghețből- Bolyai a kommunizmus viharában címmel a XII-es Engel Botond, aki az országos TUDEK-en II. helyezett lett ezzel a munkájával.
Líceumunk Zeneköre 2 megzenésített zene-számmal –Arany János: Ehh! és Misztrál: Gyöngyöt az embernek – szórakoztatta a közönséget.
A Baráti Kör által meghirdetett esszé-pályázat kiértékelése és díjazása következett. A pályázat címe: Találkozásom Bolyai Jánossal, a „geometria Kopernikuszával”.
A pályamunkákat, a zsüri nevében, Buksa Éva-Mária ny. tanár értékelte. A díjakat dr. Weszely Tibor és Kirsch Attila adta át a nyerteseknek:
- díj – Nagy Kincső IX. A osztály
- díj – Császár Mónika XI. C osztály
- díj – Bartha Noémi Odett IX. D osztály
Dicséretben részesült: Szabó Henrietta XII. osztály és
Fazakas Györffy Pálma IX. B osztály
Dr. Csegzi Sándor, az Erdélyi Magyar Műszaki Tudományos Társaság Maros megyei fiókszervezetének elnöke, volt alpolgármester ismertette az EMMTT égisze alatt megrendezett Körmöczi János- fizikus napok jelentőségét Erdély tudományos életében, majd méltatta a Szász Ágota tanárnő által felkészített Puskás Dávid XII-es tanuló rendkívüli eredményeit, aki tudományos projektjével Nemzetközi Dicséretben részesült. Évek óta fizika- csillagászat-asztrofizika területén különböző országos- és külföldi versenyeken számos I. díjjal és II. díjjal tüntették ki. Esetlegesen III. helyezést ért el.
Hagyományossá vált, hogy minden évben december 15-én a Baráti Kör kiosztja a családi alapítványok díjait, de a vezetőség úgy döntött, hogy az előző évektől eltérően – az idén először – az iskola legjobb kémikusának járó Bodor-díjat csak az évzáró ünnepélyen adják át. Így csak a legjobb biológusnak járó Száva-díj került átadásra.
Kirsch Attila ismertette az 1950-ben Vásárhelyre telepedett 4 generációs Száva család rövid történetét, felsorolva a családtagok nevét, akik mind a MOGYE-n orvosként diplomáztak : Prof. Dr. Száva János Zoltán világszínvonalú gerinc-műtétek orvosa, tudományos munkák szerzője. Gyermekei: Katalin – fogorvos külföldön és Dániel – sebész főorvos Marosvásárhelyen, felesége Száva Katalin – családorvos.
A harmadik generációt alkotja két fiú-gyermekük: Sz. Dániel – a MOGYE szájsebészeti karának tanársegéde és János – gyakorló fogorvos. Sz. Dániel felesége (ő is bolyais diák) – bőrgyógyász. ( A negyedik generációt két gyermekük képviseli.) Tehát a család 6 tagja a híres Bolyai Farkas Líceum diákja volt.
A Száva-díjat Incze Áron XII.B osztályos tanuló vehette át.
Megemlékező ünnepélyünket himnuszaink eléneklésével zártuk.
B.É-M.
öregdiák