2018. február 23-án iskolánk dísztermében egy újszerű téma ismertetésére került sor. Érdekes belegondolni, hogy hogyan lehet összekapcsolni a hadászatot az informatikával és a videójátékokkal. Ma Damsa Andrei pszichológus és játékkutató, Bozsoki Dániel és Benkő József bebizonyították, hogy bármilyen meglepő is, ez a három, elsőre nagyon távol állónak tűnő téma, milyen közel is kerülhet egymáshoz.
Benkő József, történész, doktorandusz, felkérte a közönséget egy kis időutazásra. Több mint hetven évet visszaugorva a múltba, ismét hallhattunk a Don-kanyari offenzíváról, és a német, orosz és magyar seregek akkori helyzetéről, leginkább az akkori technológiájuk sajátosságairól. Különböző tárgyakat is bemutattak az előadás alatt, mint például sisakokat, lánctalprészeket, távcsöveket, kulacsokat és egyéb érdekességeket, melyeket a nézők előadás után közelebbről is szemügyre vehettek.
Visszatérve a jelenbe, Damsa Andrei bemutatója rengeteg kérdésre választ adott. Mi a játékkutatás? Miért szeretnek az emberek videójátékokat játszani? Elsősorban pedig, hogyan kapcsolódik mindez a hadászathoz? Akár a sakk és a go, több ezer éves táblajáték társítható a hadviseléssel, úgy korunk játékai is. Megtudhattunk azt is, hogy a játékok fejlesztik a koncentációt, csapatjátékot, reakcióidőt és akár a fegyelmet is, ezért felhasználják ezeket a hadi kiképzéseken bizonyos technikák kialakításához. Az előadás után a közönségnek lehetősége nyílt beszélgetni a bemutatott játékokról és feltehették kérdéseiket is a játékkutatónak.
Az ezt követő előadást Bozsoki Dániel vezette, aki az InfoTárs Egyesület tagja. Bemutatója a hadszintér digitalizációjáról szólt, ezen belül az Exosceletion, azaz külső csontváz, a drónok, a robotok és a lézer fegyverek különlegességeit emelte ki. Egy rövid videó segítségével a nézők megismerhették a hadi technológia fejlődését az elmúlt pár száz évben. Felvetődött az a kérdés, hogy mi lenne, ha megjelenne a hadviselés az űrben. Előadónk elmagyarázta, hogyan is nézne ki egy háború a csillagok között, majd egy kis játékra hívta a nézőket, akik lelkesen keresték a tudományos hibákat egy filmrészletben.
Mindezek mellett ismertette a magyarországi InfoTárs Egyesület tevékenységét, akikkel az érdeklődők a közismert erdélyi fesztiválon, Tusványoson találkozhatnak újra.
A három előadóval eltöltött két óra után nyilvánvalóvá vált, hogy mennyire közel áll az informatika és a hadviselés. Az informatikát felhasználva végtelennek tűnő lehetőség tárul elénk, és ezeket mind ki kell használnunk.