Fabinyi Rudolf Jolsván (Szlovákia) született, 1849. július 31-én.
Fabinyi Budapesten tanult vegyészetet, majd a műegyetemen lett tanársegéd. 1875-ben németországi egyetemeken tökéletesítette kémiai ismereteit.
1878 tavaszán Wurz párizsi intézetében tanult. Hazatérése után lett a kolozsvári egyetem kémia professzora.
Fabinyi javaslatára 1887-ben egy Vegykísérleti Intézetet is létesítettek, amely az ő vezetése alatt az egyetem Kémiai Intézetével együtt működött.
Matematika és Természettudományi Kar dékánjaként kilencszer választották meg, az egyetem rektoraként 1899-1900-ban tevékenykedett. Szintén neki tulajdonítható a Magyar Kémikusok Egyesületének megszervezése 1907-ben. Az egyesületnek Fabinyi volt az első elnöke és ebben a funkciójában, 1909-ben elindította a Magyar Chemikusok Lapját.
1900-ban jelent meg a Bevezetés az elméleti kémiába című egyetemi tankönyve. 1882-ben megalapította Kolozsváron az első magyar nyelven megjelenő kémiai tárgyú tudományos folyóiratot, a Vegytani Lapokat, amelyben főleg egyetemi közlemények jelentek meg, de cikkeket közölt más hazai szerzőktől is és külföldi folyóiratszemlét is tartalmazott. Elméleti és alapkutatásokkal is foglalkozott, többek között ő volt a kémiai perturbációs hipotézis felállítója.
1919 őszén az egyetem több tanára, köztük Fabinyi professzor is Budapestre menekült., ahol 1920. március 7-én hunyt el.