Erasmus+ projekt - Jövő időbe lépünk: Nemzetközi fenntarthatósági innovációs tábor

2024. július 7–11. között Sárospatakon került megrendezésre az Erasmus+ 4 For Future program keretén belül az a Nemzetközi Innovációs Verseny, amelyre négy országból (Magyarország, Románia, Szerbia és Szlovákia) érkeztek diákok és kísérőtanárok.

A tábor legfőbb programjára, a versenyre négy iskola (Miskolci Szakképzési Centrum Berzeviczy Gergely Technikum, Miskolc; Bolyai Farkas Elméleti Líceum, Marosvásárhely; Márai Sándor Magyar Tanítási Nyelvű Gimnázium és Alapiskola, Kassa; Beszédes József Mezőgazdasági és Műszaki Iskolaközpont, Magyarkanizsa) két-két csapattal jelentkezhetett, feladatuk pedig az volt, hogy olyan innovatív ötletet, tervet dolgozzanak ki, amely megoldást jelenthet egy-egy környezeti problémára.

A tábor első napján, július 7-én, vasárnap a résztvevők megérkezése után sor került egy rövid városnézésre, Sárospatak nevezetes épületeinek, tereinek megtekintésére.

A hétfői nap első fele még a kikapcsolódásról szólt. A Megyer-hegyi Tengerszem-túra lehetőséget nyújtott a kőbánya történetének megismerésére, körsétára, valamint a katlan belsejében kialakított via-ferrata kötélpálya kipróbálásra is. Délután megkezdődött a versenyre való felkészülés, a csapatok a Bodrog Hotel konferenciatermében bemutatták munkáikat a szervezőknek, akik hasznos tanácsokat adtak az előadásmóddal, az idővel való gazdálkodással kapcsolatosan.

A verseny napján, július 9-én délelőtt a programban részt vevő iskolák diákjai, tanárai és felkészítői izgatottan, de ugyanakkor kíváncsian várták a gyerekek munkáinak megismerését. A diákok 8 olyan újító jellegű tervet mutattak be, amelyek az elmúlt időszak együttműködése során feltárt fenntarthatósági problémákra adhatnak innovációs megoldásokat. A csapattagok nemcsak a bemutatójuk során bizonyították tudásukat, hanem a szakmai zsűritagok kérdéseire is szakszerűen, kreatívan válaszoltak. A nyertesek a magyarkanizsai Byte&Fox csapat diákjai voltak, a marosvásárhelyi versenyzők közül pedig az Ecomaros csapata harmadik helyezést ért el.

Az ünnepi ebéd és díjazás után újra kirándulni indult a tábor, a füzérradványi Károlyi-kastély történelmét ismerhették meg, valamint a hatalmas kastélyparkban is sétálhattak.

A szerdai nap a kikapcsolódás, a szórakozás és kulturálódás napja volt. A tábor résztvevői a sátoraljaújhelyi kalandparkban kipróbálhatták a mászóparkot, a bobot, majd a közeli Széphalom településen található Magyar Nyelv Múzeumát látogatták meg. A fárasztó, de egyben élménydús program után az esti játékok, a fürdőzés, valamint a nagy beszélgetések során diákok és tanárok egyaránt közeli kapcsolatokat, ismeretségeket szerezhettek.

A tábor utolsó napja már az összegzésről, az elköszönésről és a hazautazásról szólt.

A két éves programban résztvevő iskolák tanárai és diákjai számos olyan tevékenységen vettek részt, amelyek elsődleges célja a környezeti problémák felismerése után olyan megoldási lehetőségek felvetése, kipróbálása volt, amelyek szemléletváltozást eredményeznek. Így lehetséges tudatosan kialakítani azt az életformát, amely egy fenntarthatóbb világot eredményezhet.

Eseménynaptár

2024. július
H K Sz Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

Oldalaink

Erasmus+

YouTube

Cambridge Assessment English

Nemzeti Tudósképző Akadémia

BolyaiArt

bolyaisok

vilagtalalkozo

appendix

bolyaischola

fizika

appendixappendix