Öröm figyelni, hogy az iskolaudvarra kihelyezett biciklitartók iskolaidőben (talán a téli fagyos hónapok kivételével) rendszeresen megtelnek, sőt, időnként azt látjuk, hogy a később érkezőké már nem is fér oda, a falnak támasztva hagyják őket. Viszont a városban járva szemünkbe ötlenek olyan esetek is, amikor egy biciklit nem rendeltetésszerűen használnak vagy magukat nagy veszélynek teszik ki – különösen tinédzserek (például egy keréken, forgalommal szembe haladva, meglehetős sebességgel száguldva lefele a Bolyai utcán…).
A Marosszéki Közösségi Alapítvány kezdeményezésére, ahogy Erdély több városában, úgy Marosvásárhelyen is elindult a Bringa Akadémia képzés. E program célja, a kedvcsinálás mellett, hogy minél több gyerekkel megismertesse a kerékpáros közlekedés alapszabályait és megelőzze a leggyakoribb hibákat. Hogy a felelős közlekedés reflex-szerűvé váljon, elsősorban szülői példamutatásra van szükség; de az is lényeges, hogy az irányelveket osztálytársak, barátok között, más környezetben, mások által megerősítve is átéljék, kipróbálják a fiatalok.
Mivel a 6-8. osztályosok képviselik azt a korosztályt, akik annak a küszöbén állnak, hogy elkezdhessék a közúton való biciklizést, elsőként iskolánk két 7. osztálya részesült ebben az alapozóban. 7.A a tavalyi tanévben, Heim László és Ungvári Csongor István vezetésével nyert betekintést abba: mit kell a biciklinken leellenőrizni egy út előtt, miért fontos a sisak, hogyan használjuk a sebességváltót és mire figyeljünk, amikor elindulunk a városi forgalomban.
A 7.B kiképzője pedig 2024. októberében zajlott. A tevékenység egy elméleti és egy gyakorlati alkalmat foglalt magába, amit a Bolyai Farkas Elméleti Líceum három tanára, Bálint Júlia, Egyed-Zsigmond Enikő és Kacsó Csongor tartottak (ők elvégezték a Kerékpáros vándortáborvezető képzést), de a szervezésben hathatós segítséget nyújtott az osztályfőnök, Fekete Erzsébet tanárnő is. A program idején az iskolaudvar igazi akadálypályává alakult: színes bólyák és zászlók segítségével jelöltek ki járdaszegélyt, forgalmas utat, behatárolt játékteret vagy mini-körforgalmat, melyeket a résztvevő osztály három csoportban járt végig.
A tapasztaltabb bringás gyerekeknek voltak jó kérdéseik és megosztottak tanulságos jeleneteket is saját élményeikből. Ám ez az alkalom azokat is bátorítani kívánta, akik mindeddig nem tekintették a kerékpárt lehetséges közlekedési eszköznek. Ha csak egy diák is kedvet kap, már ezzel is tettünk egy lépést a környezettudatosság és az egészséges életmód felé.
Mindenkinek sok szép kerékpáros élményt és balesetmentes tekerést kívánunk!