Bolyai Farkas születésének 250. évfordulója alkalmából
a Bolyai Farkas Elméleti Líceum és a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem közös szervezésében
Marosvásárhely, 2025. február 11.
A Bolyai Farkas születésének 250. évfordulója alkalmából szervezendő emlékünnepség keretében, 2025. február 11-én a Bolyai Farkas Elméleti Líceum és a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Marosvásárhelyi Kara Emlékkonferenciát szervez, melyen Bolyai Farkas életével, munkásságával kapcsolatos tudományos jellegű előadások bemutatását tervezzük.
Az Emlékkonferencia kedden, február 11-én 11 órakor egy vezetett múzeumlátogatással kezdődik a Bolyai Múzeumban, ahol a résztvevők a Bolyaiak tárgyi hagyatékait tekinthetik meg.
Ezt követően a résztvevők a dr. Horváth Sándor matematikus által tervezett és 2002-ben felállított Pszeudoszféra emlékművet tekinthetik meg a tervező vezetésével. Az emlékmű érdekessége, hogy csillagászati számításokkal alátámasztva egy tükörrendszer segítségével a Nap minden évben november 3-án a földrajzi helynek megfelelő delelés időpontjában megvilágítja a műalkotásra elhelyezett híres Bolyai idézetet: „Semmiből egy új, más világot teremtettem”. Érdekes, hogy ugyanez a jelenség a február 9-éhez közel eső időpontban is megfigyelhető.
A konferencia helyszíne a Bolyai Farkas Elméleti Líceum díszterme. Időpont: 2025. február 11., 13 óra.
A konferenciára jelentkezni a This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. e-mail-címen lehet 2025 február 7-ig, megadva a konferencián bemutatandó dolgozat címét, szerzőit, a szerzők affiliációját és elérhetőségeiket, valamint egy legfeljebb egy oldalas (A4-es méretű) kivonatot (lásd a mintát) a felhívás mellékleteként megadott minta szerint. Egy dolgozat bemutatására és az azt követő vitára, kérdések megválaszolására 20 perces idősávot biztosítunk.
A konferencia keretében megtekinthető dr. Kása Zoltán Bolyai Farkasról készített fotókiállítása és betekintést lehet nyerni az Edunium Egyesület által létrehozott Bolyai műhely tevékenységeibe, melynek partnerei a Teleki–Bolyai Könyvtár és a Bolyai Farkas Elméleti Líceum. A műhely célja a Bolyaiak sokoldalúságának bemutatása, hiszen közismert, hogy nagyot alkottak a matematikában, de ugyanakkor tehetségük megmutatkozott más területeken is: zene, irodalom, üdvtan, vívás stb.