Nobel díjasok és tehetséges diákok XXIII. Találkozója

A Nemzeti Tudósképző Akadémia hírei

Két éve iskolánk a Nemzeti Tudósképző Akadémia (NTA) bázisiskolájává vált. Részt veszünk az NTA középiskolai programjában Marosvásárhelyi Területi Képzési Központ néven (www.bolyai.ro, TKK). Iskolánkban a középiskolás diákok képzése laborgyakorlatok, szakmai gyakorlatok, elméleti előadások által történik. Közreműködünk 19 magyarországi bázis iskolával és 7 országos központtal, valamint résztvevői a lehetünk a már eddig is gyakorlatba ültetett Nobel díjas kutatókkal való találkozásnak.

 

December 6-8 között rengeteg színvonalas előadást hallhattunk. Szombaton meghallgattuk többek között, dr. Ole Holger Petersen, dán származású orvos, a Cardiffi egyetem fiziológia professzorának előadását, aki a kalcium ioncsatornák szerepét mutatta a külső elválasztású mirigyek működésében. Ezután, Martin Chalfie, Nobel díjas tudós mutatta be előadását a GFP fluoreszkáló fehérje felfedezéséről és arról, hogy milyen széleskörűen használják ezt a technológiát kutatásban, kiemelve az alapkutatások jelentőségét a biológia és orvostudomány terén. A díszvendéggel lehetőségünk volt fényképet is készíteni. A nap utolsó előadója Shahrokh Shariat orvos, egyetemi tanár volt, aki a bécsi AKH Kórház Urológiai Klinikájának igazgatója, akinek motivációs előadását hatalmas siker követte, hiszen saját élettapasztalatából kiindulva jó tanácsokat adott azoknak a diákoknak, akik orvostudománnyal szeretnének foglalkozni.

A pénteki laborgyakorlat alkalmával egy fel órás bemutató után, lehetőséget kaptunk egészséges és rákos szöveteket megfigyelni és azonosítani mikroszkóp alatt. A gyakorlat része volt egy egészséges tüdő és egy rákos tüdő szövettani lemezének festése és azonosítása.

A találkozó ideje alatt alkalmunk volt ellátogatni a Szegedi Biológiai Kutatóközpontba is. A laborgyakorlat alkalmával az ecetmuslicák jelentőségét vizsgáltuk genetikai szempontból. Lehetőségünk volt több élő egyedet mikroszkóp alatt tanulmányozni és a genetikai mutációjuk alapján megfigyelni őket. Ezután egy másik laborban a muslicák lárváit figyelhettük meg amiknek a szöveteit különböző színű fluoreszkáló festékanyaggal festettek. Szombaton, szintén a Szegedi Biológiai Kutatóközpontban, Lüvi Adél egyetemi hallgató körbevezetett minket Biofizikai Intézetben, Farkas Attila kutató pedig egy bemutatót tartott az agyban lévő erek felépítéséről, a véragy gátról. Ezek után lehetőségünk volt egy elaltatott egér agyában fluoreszcencia mikroszkóp alatt megfigyelni az agyi ereket.

Szombat este részesei lehettünk egy gálaestnek, amely a József Attila Tanulmányi és Információs Központban került megszervezésre. A rendezvény lezárta után egy kellemes jazz koncerten vehettünk részt és emellett lehetőségünk volt az előbbiekben említett díszvendégekkel is pár szót váltani.

Összességében nagyon jól éreztük magunkat. Ajánljuk iskolánk diákjainak, de minden diáknak Erdély szerte, hogy jelentkezzenek a programba. A jelentkezési lehetőségekről József Éva tanárnőtől lehet érdeklődni (This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.).

Bujáki Borbála, Kiss Anita Orsolya, Kutasi Szende, Vass Rebeka, Szilágyi Zsuzsanna.

Eseménynaptár

2024. december
H K Sz Cs P Sz V
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31

Oldalaink

Erasmus+

YouTube

Cambridge Assessment English

Nemzeti Tudósképző Akadémia

BolyaiArt

bolyaisok

vilagtalalkozo

appendix

bolyaischola

fizika

appendixappendix